Το Περιφερειακό Επιμορφωτικό Κέντρο Πάτρας ιδρύθηκε το 1992 (ΦΕΚ 448/10-7-1992) και αποτελεί αυτοτελή δημόσια υπηρεσία που υπάγεται απευθείας στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων. Σήμερα στεγάζεται στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Παραλίας Πατρών.

Κύρια ευθύνη του Π.Ε.Κ. Πάτρας είναι η οργάνωση και η υλοποίηση του υποχρεωτικού προγράμματος της Εισαγωγικής Επιμόρφωσης των Νεοδιόριστων Εκπαιδευτικών που υπηρετούν στα σχολεία των Περιεφερειακών Ενοτήτων (πρώην νομών) Αχαΐας, Ηλείας, Αιτωλοακαρνανίας, Ζακύνθου και Κεφαλληνίας.

Επιπλέον, το Π.Ε.Κ. Πάτρας οργανώνει και πραγματοποιεί εξακτινωμένα ταχύρρυθμα υποχρεωτικά ή προαιρετικά επιμορφωτικά προγράμματα για εκπαιδευτικούς της Π/θμιας και της Δ/θμιας Εκπαίδευσης που υπηρετούν στην περιοχή ευθύνης του.

Την ευθύνη για τη λειτουργία του έχει πενταμελές Συντονιστικό Συμβούλιο, του οποίου τα μέλη ορίζονται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων και απαρτίζεται από το Διευθυντή ως Πρόεδρο, τους δύο Υποδιευθυντές και δύο εκπροσώπους των Διδασκόντων στο Π.Ε.Κ. ως μέλη.

Διευθυντές του Π.Ε.κ. Πάτρας διετέλεσαν, από την έναρξη της λειτουργίας του Π.Ε.Κ. οι κ.κ. Γεώργιος Κατσιάρης, Ιωσήφ Μπουζάκης, Κων/νος Πόρποδας, Παναγιώτης Σύψας, Θεόδωρος Γεωργιάδης, Κυπριανός Παντελής,Βεργίδης Δημήτριος, Καρατζάς Ανδρέας. Διευθυντής του Π.Ε.Κ. Πάτρας σήμερα, είναι ο Δρ. Σπυρίδων Παπαδάκης.

Υποδιευθυντές διετέλεσαν οι κ.κ Δημήτριος Τερζής, Χαράλαμπος Τουμάσης, Θεόδωρος Θανόπουλος, Αριστείδης Δουλαβέρης, Γρηγόριος Καραγιάννης, Ιωάννης Καραντζής, Απόστολος Καραπαπάς, Μαρία Κορδάκη, Γεώργιος Σωτηρακόπουλος, Ευάγγελος Γούλας, Μιχαήλ Τζούμας, Θεόδωρος Μπαρής, Σινιγάλιας Παύλος-Ιωάννης, Ρογδάκη Αγαθή, Δημήτριος Δημακόπουλος και Γεώργιος Σωτηρακόπουλος. Υποδιευθυντές του Π.Ε.Κ. Πάτρας σήμερα, είναι οι Δρ. Ευστάθιος Λειβαδάς και Δρ. Δημήτριος Ζησιμόπουλος.

Γραμματείς διετέλεσαν οι κ.κ. Ανδρέας Θεοδωρόπουλος, Παναγιώτης Νικολόπουλος, Βασίλειος Μαλτέζος, Ελένη Μπερδούση, Αντώνιος Κουβαράς, Κων/νος Τσεντούρος, Μαρία Πολυδώρου, Μαριάνθη Λουμάκου, Ελένη(Λένα) Σουρμελή, Αγλαΐα (Λίλα) Ρογδάκη, Δήμητρα Πίτσου. Γραμματέας του Π.Ε.Κ. Πάτρας σήμερα, είναι η κα Χαϊκάλη Ανδρομάχη.

Κατσιάρης_Γεώργιος Γεώργιος Κατσιάρης 1992-1994  Καθηγητής Τμήματος Φυσικής Πανεπιστημίου Πατρών CV
 Μπουζάκης Ιωσήφ Ιωσήφ Μπουζάκης 1994-1998 ΚαθηγητήςΠανεπιστημίου Πατρών   Ιστορία Νεοελληνικής Εκπ/σης ? Συγκριτική Παιδαγωγική CV
 Πόρποδας_Κωσταντίνος Κων/νος Πόρποδας 1998-2004 Καθηγητής   Παιδαγωγική και Εξελικτική Ψυχολογία με έμφαση στην Ειδική Αγωγή CV
 Σύψας Παναγιώτης Παναγιώτης Σύψας 2004-2010 Καθηγητής Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας Οικονομικού Τμήματος Πανεπιστημίου Πατρών CV
 Γεωργιάδης Θόδωρος Θεόδωρος Γεωργιάδης 2010-2012  Καθηγητής Τμήματος Βιολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών CV
Κυπριανός Παντελής_2 Παντελής Κυπριανός 2012 Καθηγητής Τμήματος Επιστημών Εκπαίδευσης & Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Πανεπιστημίου Πατρών CV
 Βεργίδης_Δημήτριος Δημήτριος Βεργίδης 2012-2014 Καθηγητής  Επιμόρφωσης και Εκπαιδευτικής Πολιτικής Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης  Πανεπιστημίου Πατρών CV
 Καρατζάς_Ανδρέας_3 Ανδρέας Καρατζάς 2014-2016 Σχολικός Σύμβουλος Δημοτικής Εκπαίδευσης CV
 Παπαδάκης Σπύρος 1 Σπυρίδων Παπαδάκης 2016-2018 Σχολικός Σύμβουλος Πληροφορικής, Διδάσκων (ΣΕΠ) σε Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο & Ανοικτό Πανεπιστήμιο Κύπρου  CV

Υποδιευθυντές διετέλεσαν οι κ.κ Δημήτριος Τερζής, Χαράλαμπος Τουμάσης, Θεόδωρος Θανόπουλος, Αριστείδης Δουλαβέρης, Γρηγόριος Καραγιάννης, Ιωάννης Καραντζής, Απόστολος Καραπαπάς, Μαρία Κορδάκη, , Ευάγγελος Γούλας, Μιχαήλ Τζούμας, Θεόδωρος Μπαρής, Παύλος-Ιωάννης Σινιγάλιας , Αγαθή Ρογδάκη ,  και Γεώργιος Σωτηρακόπουλος.

ΠΕΡΙΟΔΟΣ-ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Δημήτριος Ζησιμόπουλος
Λειβαδάς_Ευστάθιος
Ευστάθιος Λειβαδάς

Γραμματείς διετέλεσαν οι κ.κ. Ανδρέας Θεοδωρόπουλος, Παναγιώτης Νικολόπουλος, Βασίλειος Μαλτέζος, Ελένη Μπερδούση, Αντώνιος Κουβαράς, Κων/νος Τσεντούρος, Μαρία Πολυδώρου, Μαριάνθη Λουμάκου, Ελένη (Λένα) Σουρμελή, Αγλαΐα (Λίλα) Ρογδάκη, Δήμητρα Πίτσου.
Γραμματέας του Π.Ε.Κ. Πάτρας σήμερα, είναι η κα Χαϊκάλη Ανδρομάχη.